Interview s Jakubem Unuckou – jak se realizují vodíkové vize v Moravskoslezském kraji a co na to business?

Proč je vodík v Moravskoslezském kraji (MSK) podporován a tlačen kupředu? Jaké má kraj predispozice a proč se v rámci své transformační politiky tomuto tématu intenzivně věnuje? Evropská komise schválila využívání pouze zeleného vodíku, tedy vyrobeného ze slunce nebo větru. Podmínky České republiky nejsou v tomto ohledu dobré. Je zde hodně odpadního vodíku, v kraji je i důlní metan. Díky tomu lze použít nízkoemisní nebo odpadní vodík oproti bezemisnímu. Je vládní podpora v tomto směru dostatečná? Jaké překážky musí vodík ještě zdolat, jak jej vnímají české zákony? O co se snaží skupina H3, seskupení tří krajů?

Svůj názor, jít vodíkovou cestou, vyjádřili velké firmy v MSK, jako jsou Třinecké železárny nebo Liberty Ostrava, které jsou energeticky náročné a nechtějí platit povolenky za naftu. Což už je výrazný signál pro vodíkový business.

Vodík v dopravě. Jak to vypadá s vodíkovými autobusy v MSK? Kdy a v jakých třech obvodech budou jezdit? Je v dopravě výhodnější vodík nebo nafta? Po čichové stránce je nejspíš jasno, co na to rozpočty? Jak to vypadá s vlakovou dopravou? Vznikne v kraji v příštích dvaceti letech i vodíková trať a kde se o ní uvažuje?

Poslechněte si poutavý rozhovor plný zajímavých informací, novinek a predikcí.

1
Views