Změna začíná v Náchodě
Správa železnic zahájila další důležitou etapu modernizace železničního spojení mezi Českem a Polskem. Pro úsek Náchod – Meziměstí – státní hranice byl vybrán projektant, kterým se stala společnost SAGASTA. Hodnota zakázky činí téměř 130 milionů korun a příprava projektu potrvá zhruba dva roky. Stavba je plánována na období let 2029 až 2032.
Modernizace příhraniční tratě je součástí širšího záměru propojit Prahu, Hradec Králové a Vratislav. Jedná se o jeden z klíčových železničních projektů, který přispěje ke zlepšení mezinárodní dopravní obslužnosti a posílí význam regionů na obou stranách hranice.
Co modernizace přinese?
Trať se dočká významných technických vylepšení:
Elektrifikace střídavou soustavou, zavedení evropského zabezpečovacího systému ETCS, zvýšení traťové rychlosti až na 100 km/h, úprava nádraží a zastávek včetně modernizace nástupišť a zlepšení přístupnosti. Tato opatření nejenže zrychlí a zpříjemní cestování, ale zároveň umožní přímější a efektivnější spojení mezi Českou republikou a Polskem. Zmodernizovaná trať se stane důležitou spojnicí mezi vysokorychlostními tratěmi a konvenční železniční sítí.
Strategický význam pro region;
Projekt má zásadní význam i pro Broumovský výběžek, kde modernizace výrazně zlepší dostupnost veřejné dopravy a podpoří rozvoj regionu. Vysokorychlostní tratě (VRT), do jejichž širší koncepce je tento projekt zapojen, představují budoucnost železniční dopravy v Česku.
„VRT nabídnou nejen výraznou úsporu času, ale také ekologicky šetrnou alternativu k silniční dopravě. Spotřeba energie a emise CO₂ jsou u vysokorychlostních vlaků až sedmkrát nižší než u automobilů,“ připomíná Správa železnic.
Více informací o vysokorychlostních tratích najdete na oficiálním webu projektu: vrtky.cz
Zdroj; wikipedie, vrtky.cz, sagasta.cz, spravazeleznic.cz
Zdroj foto; systemonline.cz