Soutěž Obal roku 2022 vrcholí

Praha, 29. srpna 2022 – Letošní 29. ročník soutěže Obal roku vyvrcholil minulý týden po třech náročných dnech prezentací vyhlášením těch nejlepších. V 17 kategoriích porota ocenila 38 obalových exponátů a nejvíce ocenění si odnesly společnosti Smurfit Kappa za Českou republiku a Slovensko, Logik a Etiflex.

Největším počtem ocenění se může pyšnit společnost Smurfit Kappa Czech s. r. o., která se umístila s pěti obalovými exponáty, a slovenská odnož Smurfit Kappa Obaly Štúrovo, která oslnila v dalších dvou kategoriích. Na své si přišly i komerčně známější firmy v kategorii Etikety, a to Tesco s etiketou pro Ryzlink rýnský a Plzeňský prazdroj s etiketou pro minipivovar Proud.

Z 38 vybraných obalů vybere předsedkyně poroty Jana Žižková ty nejlepší a předá jim ocenění po skončení odborné části kongresu OBALKO, který se bude konat 14. října v Aquapalace Čestlice.

„Oproti loňskému ročníku se letos do soutěže přihlásilo téměř o polovinu více obalových exponátů, což nás samozřejmě těší a zároveň nám to dokazuje, že v tomto odvětví je stále hodně možností k výrobním inovacím a vývoji. Letos porotci hodnotili primárně míru inovace, ale také design, udržitelnost a technické zpracování,“ komentuje dění Iva Werbynská, ředitelka obalového institutu Syba, který soutěž Obal roku realizuje.

Kvůli velkému množství přihlášených obalů organizátoři soutěže rozšířili soutěžní kategorie ze 14 na 17. Zároveň toto rozšíření koresponduje se soutěžními oblastmi celosvětové obalové soutěže WorldStar Packaging Awards, kam se mohou výherci Obalu roku přihlásit a zabojovat se zahraniční konkurencí.

„Letošní Obal roku opět ukázal nové trendy, kterými se svět obalů zabývá a zřejmě i zabývat v nejbližší budoucnosti bude. Jedním z nich je bezesporu posun obalů pro e-commerce. Zde už nejde jen o změnu směrem od naddimenzovaných a často nevzhledných krabic směrem ke konstrukčně povedeným řešením, která řeší i případnou vratnost apod., ale také posunem směrem k luxusní kartonáži. To se projevuje na konstrukcích, grafice i výběru materiálu. I v této oblasti se stále častěji setkáváme s potahovanou kartonáží, která obecně patří k dražším formám balení, ale zároveň již svým vizuálním vjemem posouvá i produkt do kvalitativně vyššího levelu.“ říká k letošním soutěžícím Jana Žižková, předsedkyně poroty a obalová expertka.

Celou porotu, která ve dnech 23. – 25. srpna 2022 hodnotila přihlášené obaly v Konferenčním centru Green Point, tvoří odborníci z různých odvětví:

 • Hana Hradecká, manažerka komunikačních projektů společnosti EKO-KOM,
 • Jitka Sosnovcová ze Státního zdravotního ústavu,
 • David Marouš, obchodní ředitel společnosti Cordstrap,
 • Jiří Hejduk z Univerzity Pardubice,
 • Martin Dulava, spoluzakladatel Line Art group,
 • Zdeněk Ungrád, jednatel společnosti PANFLEX,
 • Martina Ferencová, ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven,
 • Eva Skopková, jednatelka časopisu Packaging,
 • Stanislav Břeň, šéfredaktor časopisu Svět balení a Systémy Logistiky,
 • Jakub Cihlář, manažer GS1 BarCodes ze společnosti GS1 Czech Republic,
 • Filip Hubička, šéfredaktor časopisu Logistika.
 • Jana Žižková, předsedkyně a uznávaná obalová expertka.

Obal roku je jediná certifikovaná obalová soutěž určená pro české i zahraniční firmy, které podporující inovace v obalovém průmyslu. Cílem soutěže je vyzdvihnout a následně propagovat nejlepší myšlenky, inovace a technologie v oblasti balení, které se na trhu objevují. Celá soutěž vyvrcholí slavnostním předáním ocenění na galavečeru Obalu roku a výhercům otevírá dveře do světové soutěže WorldStar Award, kde se utkají nejlepší obaly z celého světa. Více se o soutěži Obal roku můžete dozvědět na www.obalroku.cz.

Nadcházející, již 30. ročník, startuje v únoru 2023 a chystá celou řadu novinek. Nové kategorie, nový systém hodnocení a nová hodnotící kritéria přicházející v souladu s novými trendy.

Soutěž Obal roku 2022 vrcholí

Novinky |
Views