Firmy železničního průmyslu jsou stabilními tahouny české ekonomiky

ACRI – Asociace podniků českého železničního průmyslu sdružuje 50 firem, které vytváří obrat ve výši 76 miliard korun a zaměstnávají 20 tisíc zaměstnanců. Už řadu let tuto organizaci řídí Marie Vopálenská, která říká: „základem stability firem podnikajícím v železničním průmyslu jsou inovace, vysoké investice do nových technologií, a především konkurenceschopnost jejich výrobků.” S ředitelkou Marií Vopálenskou si popovídal šéfredaktor časopisu T+T Technika a trh Aleš Vítek a vznikl velice zajímavý rozhovor.

T+T: Jak byste tuto organizaci představila?

Jsme asociace, která sdružuje podniky českého železničního průmyslu a jsme současně národním členem UNIFE (Evropské asociace železničního průmyslu). Díky tomu můžeme reprezentovat zájmy našich členů a oborové zájmy železničního průmyslu nejen vůči českým institucím a zároveň také prostřednictvím UNIFE i vůči těm evropským. Takže těch činností, které zajišťujeme je celá řada.

T+T: Čemu se věnujete v současné době?

Máme tři základní pilíře činností: prosazování zájmů členské základny a železnice, proexportní podpora a odborná činnost. V současné době se věnujeme tématům jako implementace legislativy 4. železničního balíčku, jeho Technického pilíře do národní legislativy, implementace ERTMS či čerpání finančních prostředků z fondů EU. V rámci proexportní činnosti pořádáme společné účasti na veletrzích, připravujeme projekty ekonomické diplomacie či incomingové mise, a to ve spolupráci s MPO a MZV. Bohužel v letošním roce byla tato oblast velmi ovlivněna pandemií COVID. V rámci odborné činnosti působíme jako centrum technické normalizace a poskytujeme odborné posudky a stanoviska.

Celý rozhovor si můžete přečíst v e-verzi časopisu T+T Technika a trh, ve speciálu Kolejová doprava 2021 ZDE.

Firmy železničního průmyslu jsou stabilními tahouny české ekonomiky

Views