Čím vás inspiruje Baťa? Kterou z jeho zásad uplatňujete v praxi?

Tomáš Baťa byl Podnikatel století. Výborný leader. Vizionář s pokrokovými myšlenkami a všeho, co by asi mělo být pro podnikatele s přesahem svaté. A „jeho“ Zlín je Římem pro všechny jeho následovníky. Zůstává však otázkou: Existují vůbec novodobí Baťové? Rozhodně ano a není jich málo.

Naštěstí se stále více objevují podnikatelé, kteří mají Baťovy principy vepsány do svých DNA, jsou úspěšní a nebojí se pojmenovávat věci v byznysu pravými jmény. Čím je inspiruje Tomáš Baťa a kterou z jeho zásad konkrétně uplatňují v praxi?

SIMONA ZÁBRŽOVÁ, CEO Soulmio

Držím se zásady, že změny v týmu lze dosáhnout jediným přirozeným způsobem – snažit se jít sama příkladem. Budujeme službu se společenským přesahem, přičemž na prvním místě je zákazník. Heslo Neříkej mi, že to nejde – řekni mi, že to zatím neumíš v Soulmio platí na 100 %. Spoustu věcí zatím neumíme, ale nikdy neříkáme, že to nejde. Co nejde, to prozkoumáme a naučíme se.

ALEXANDRA KALA, Founder & CEO Profimed

Na Baťovi se mi nejvíc líbilo, že se postaral o své dělníky. Postavil jim domy, zařídil ubytování a myslel na podnikání v celé komplexitě. V tom byl strašně pokrokový. V Profimedu jsou pro nás na prvním místě zaměstnanci. Staráme se o zdraví našich lidí. Vzděláváme je, snažíme se jim poskytovat veškeré produkty, které máme. Dokonce jim domlouváme, když kouří.

MARTIN VOHÁNKA, CEO & Founder Eurowag

Abychom se posunuli jako lidstvo, musíme propojovat obory, propojovat lidi. Při inovaci výrobků potřebuju mluvit s celým řetězcem, s daleko větším množstvím lidí a Tomáš Baťa to krásně ukazoval. Svým rozsahem a spoluprací napříč. I proto ho vnímám jako nesmírně inspirativního právě pro dnešní dobu.

PAVEL ŘEHÁK, Founder Direct family

Když mi můj děda vyprávěl o tom, jak v jeho slovech s Baťou budovali Zlín, a děda umřel, když mi bylo 12 let, tak mu při tom vyprávění svítily oči. Já jsem si na to vzpomněl, když jsem přemýšlel o tom, jak má vypadat Direct. A došel jsem k tomu, že chci, aby lidem v Directu svítily podobně oči, až budou vyprávět svým vnoučatům, jak byli u toho, když zakládali Direct. Možná jsme trochu víc ezoteričtí, než býval Baťa, ale co se týče filozofie, společného toho máme hodně.

MARTIN BERNÁTEK, Founder, Ovečkárna

Je ohromné, co se ve Zlíně vybudovalo za éry Baťů. Já vytvořil nějaký eshop, který prodává, ale oni postavili celé město. A co považuju z Baťových zásad za ztěžejní? Každý zaměstnanec by se měl chovat tak, jako by to bylo jeho podnikání. Zapojení lidí, aby přemýšleli nad svým posláním, je strašně důležité. A potom jsem zahlédl jednu zajímavou věc – jak podle Bati správně žít.

TOMÁŠ JINDŘÍŠEK, Managing Partner, Digital First Marketing Group

Češi jsou mistři ve srážení sami sebe. Více než polovina Čechů si myslí, že naše sebevědomí je nižší, než by mělo být a bohužel příliš nevynikají ani v motivaci těch ostatních. Tomáš Baťa ale říkal, že se máme chopit příležitostí. Být v přeneseném významu Baťovcem proto dnes znamená následovat myšlenku, že nemá cenu čekat na lepší časy, protože čekání je obava, která zabila více snů než nedostatek kapitálu a byrokracie.

TOMÁŠ DUDÁK, CEO SPUR

Tomáš Baťa byl výborný leader a vizionář s pokrokovými myšlenkami. Zásady, s jejichž pomocí řídil své firmy, by ale podle mne v dnešní době nebyly pochopeny především mladšími generacemi. Obecné principy jako etika podnikání nebo diverzifikace činností jsou pro mě osobně stále velkou inspirací.

IVO BENDA, General Manager, Greiner Packaging

Je důležité vidět všechny zásady v jistém kontextu, proto se taky často mluví o systému řízení, o filozofii. Čím se řídím v praxi konkrétně já? Že za úspěchem společností jsou lidé a že s těmi je třeba pracovat a rozvíjet je. Že loajální spolupracovník je ten, jemuž na firmě záleží. Že firmy nejsou vnímány jen dle zisku, ale také na základě toho, jak pomáhají k rozvoji společnosti. A také tím, že člověk nemůže soupeřit se strojem, ale stroje (zatím) nedosahují kreativního a tvůrčího potenciálu lidí. Proto lidem myšlení a strojům dřinu.

RADANA KUBÁNÍKOVÁ, HR, Continental Barum

Z Baťových zásad stoprocentně uplatňujeme heslo Zaměstnanci = spolupracovníci. Podporujeme učňovské školství, spolupracujeme se středními a vysokými školami. Naši zaměstnanci mají možnost využít široké škály benefitů. A jsme s nimi v kontaktu, i když odejdou do důchodu. Není výjimkou, že odejde do důchodu zaměstnanec, který prožil s firmou víc než 40 let svého života.

Podnikatel Baťa: Historie a zajímavosti

Tomáš Baťa byl významný podnikatel, který založil obuvnickou firmu Baťa. Jeho firma se stala jednou z největších a nejúspěšnějších firem na světě. Baťa měl vizi, že když bude mít každý člověk na světě boty, tak se sníží počet nemocí a zlepší se kvalita života. Tuto vizi dokázal naplnit a jeho firma se stala symbolem úspěchu.

Baťa Zlín bylo město, které vzniklo díky Baťově firmě. V tomto městě se nacházely továrny, byty pro zaměstnance a další infrastruktura. Baťa byl majitelem firmy a města, ale nebyl to pouze obyčejný podnikatel. Tomáš Baťa se snažil o zlepšení života svých zaměstnanců a místních obyvatel.

Tomáš Baťa zemřel při letecké nehodě v roce 1932. Jeho rodina pokračovala v podnikání a firma Baťa se stala jednou z nejvýznamnějších firem v Československu. Dnes je firma známá po celém světě a stále se drží Baťovy vize.

Tomáš Baťa byl výjimečný podnikatel, který dokázal naplnit svou vizi a založit úspěšnou firmu. Jeho firma a město, které založil, jsou dodnes symbolem úspěchu a inovace.

Čím vás inspiruje Baťa? Kterou z jeho zásad uplatňujete v praxi?

Views