Schneider Electric v ostravském vědeckém centru CEETe instaloval technologii, která mění budoucnost energetiky

Společnost Schneider Electric, světový lídr v oblasti energetického managementu, se podílí na významném českém projektu. V unikátním výzkumném centru, CEETe VŠB-TUO v Ostravě instaloval pokročilý energetický řídicí systém Microgrid. Tato technologie dohlíží nad celým energetickým provozem budovy a efektivně spravuje výrobu, distribuci, ukládání i spotřebu elektřiny z různých zdrojů včetně těch obnovitelných. Je schopná napájet jednotlivé budovy, ale i celé městské čtvrti nebo průmyslové oblasti nezávisle na hlavní síti, představuje budoucnost komunitního zásobování elektřinou a může přispět k rozvoji udržitelné energetiky v České republice.

Součástí dodávky od Schneider Electric bylo také několik dalších klíčových komponent. Společnost do CEETe dodala řídicí software a hardware, bateriové úložiště pro akumulaci elektřiny, nabíjecí stanice pro elektromobily a prvky vysokého a nízkého napětí.

„S rostoucím podílem obnovitelných zdrojů v energetickém mixu je klíčové umět tyto zdroje efektivně integrovat do sítě a řídit jejich spotřebu. Náš systém Microgrid právě toto umožňuje. Věříme, že naše spolupráce s CEET přinese praktické inovace odpovídající současným trendům v energetice,“ uvedl ke spolupráci generální ředitel Schneider Electric, Pavel Bezucký.

„Microgrid nám umožňuje zkoumat energetické toky v reálném prostředí, což je důležité pro vývoj efektivnějších energetických řešení. Doufáme, že náš výzkum přispěje ke zlepšení energetické účinnosti a soběstačnosti, a to nejen v České republice, ale potenciálně i v širším měřítku,“ řekl prof. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D., ředitel ústavu CEET.

Microgrid: Inteligentní řešení pro komunitní energetiku

Microgrid, označovaný také jako “mikrosíť”, je decentralizovaný systém schopný vytvářet samostatnou elektrickou síť nezávislou na hlavní rozvodné síti. Propojuje různé zdroje energie a inteligentně je řídí podle aktuální potřeby, čímž šetří provozní náklady. Je ideální pro odlehlé lokality, průmyslové oblasti a může přispět k vytváření chytrých měst.

Firmy si začínají vytvářet vlastní energetické mikrosítě, protože se tak chrání před výpadky a šetří tím velké finanční náklady. Tento trend je v posledních letech patrný zejména u průmyslových podniků. V příštích letech se očekává globální nárůst trhu s mikrosítěmi z 9,88 miliardy dolarů v roce 2023 na 37,35 miliardy dolarů v roce 2032.

CEETe: Špičkové laboratoře a inovativní technologie pod jednou střechou
Centrum energetických a environmentálních technologií – Explorer (CEETe) vzniklo zásluhou vědců Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) a od svého otevření v říjnu 2023 se zaměřuje na výzkum a vývoj nízkouhlíkových technologií, které mají nahradit fosilní paliva a přispět k udržitelné energetice, a to jak na národní, tak mezinárodní úrovni.

Centrum je vybaveno řadou specializovaných laboratoří, včetně laboratoře vodíkových technologií, termodynamických procesů a hydroponie. Budova sama využívá řadu inovativních technologií: na střeše se nachází 12 větrných turbín, fasádu pokrývá 473 solárních panelů, a objekt využívá pokročilý systém hospodaření s dešťovou vodou. Tato kombinace technologií umožňuje CEETe fungovat s minimální závislostí na externích zdrojích energie. Cílem centra je rozvíjet spolupráci napříč sektory – od veřejného sektoru přes podniky z aplikační sféry až po univerzity a výzkumné organizace, a tím podporovat inovace v oblasti udržitelné energetiky.


O společnosti Schneider Electric

Ve společnosti Schneider Electric máme jasný cíl: umožnit všem co nejlepší využití energie a zdrojů
a propojit pokrok s udržitelností. Tomuto říkáme „Life Is On“. Naším posláním je být důvěryhodným partnerem v oblasti udržitelnosti a efektivity. Jsme globální lídr v průmyslových technologiích
se zaměřením na elektrifikaci, automatizaci a digitalizaci. Soustředíme se na chytré inovace v průmyslu, odolnou infrastrukturu, datová centra, inteligentní budovy a intuitivní domácnosti. Jsme odborníci
na průmyslové technologie a dodáváme chytrá řešení s umělou inteligencí a IoT. S využitím propojených produktů, automatizace, softwaru a služeb umožňujeme našim zákazníkům tvořit digitální dvojčata reálných provozů a dosahovat tak profitabilního růstu. Komunita 150 000 zaměstnanců tvoří ekosystém s více než milionem partnerů působících ve 100 zemích. To nám umožňuje být blízko všem našim zákazníkům a zúčastněným stranám. Ve všem, co děláme, dbáme na diverzitu a rovné příležitosti. Naším cílem je udržitelná budoucnost pro všechny.

Zdroj: Schneider Electric CZ

 

Schneider Electric v ostravském vědeckém centru CEETe instaloval technologii, která mění budoucnost energetiky

Views