Jaká je budoucnost průmyslové bezpečnosti s umělou inteligencí? Zajímavý pohled přidává Vít Rašovský z Invanty

Společnost Invanta přináší revoluční změny v oblasti průmyslové bezpečnosti prostřednictvím pokročilých technologií umělé inteligence a strojového vidění. Jejich inovativní systém nejenže zajišťuje okamžitou reakci na nebezpečné situace, ale také optimalizuje efektivitu výrobních procesů. Díky schopnosti rozpoznávat lidi a materiály v reálném čase se Invanta stává lídrem v oboru, poskytující řešení od plně robotizovaných hal až po venkovní sklady. O tom, jak jejich technologie mění pravidla hry v průmyslové bezpečnosti, jsme si povídali s Vítem Rašovským.

S Vítem Rašovským jsme už dříve vedli rozhovor, který si můžete pustit níže.

 

Můžete nám přiblížit, jaký je hlavní cíl společnosti Invanta v oblasti průmyslové bezpečnosti?

Záměrem firmy Invanta je inovovat a přinést revoluční změny do průmyslové bezpečnosti. Reagovat tak na nové požadavky, které s sebou přináší nynější doba automatizace a robotizace. Náš netradiční přístup v tomto odvětví spočívá ve využití umělé inteligence a strojového vidění pro zvýšení bezpečnosti na pracovištích.

Jaké inovativní technologie používáte ve vašich bezpečnostních systémech založených na umělé inteligenci?

Systém obsahuje kameru, která zajišťuje jasný obraz a potřebné pokrytí, výpočetní jednotku s neuronovou sítí pro obrazovou analýzu a elektronický modul, který komunikuje se strojem. Toto řešení dokáže vyhodnotit situaci a zajistit potřebnou akci –  zabránit tak zraněním nebo smrtelným úrazům pracovníků v průmyslovém prostředí nebo v blízkosti nebezpečných strojů.

Jaké konkrétní výhody přináší váš systém rozpoznání nebezpečných situací v reálném čase?

V bezpečnostním sektoru hrají roli i milisekundy. Díky okamžitému rozpoznání situace a bleskové reakci jsme tak schopni řadě úrazů či zranění předejít. Reakcí může být zastavení stroje přes (ne) udělení přístupu až po informování pověřené osoby.

Systém Invanta v praxi

Jak se váš systém osvědčil v praxi, máte nějaké konkrétní příklady z reálného prostředí?

Oproti tradičním metodám zabezpečení hledají naši zákazníci funkce jako je rozlišení osob nebo částí lidského těla od zpracovávaného materiálu, a tím zabránit zbytečnému zastavování stroje. To také umožňuje zabezpečit místa, která bylo možné zabezpečit jen velmi obtížně, případně vůbec. Významnou konkurenční výhodou je ochrana zóny okolo stroje, systém je však schopen rozpoznat člověka i uvnitř chráněného prostoru, přičemž konfigurace zóny je variabilní. Řešení je možné aplikovat do plně robotizovaných hal po venkovní sklady se staveními materiály. Systém spolehlivě funguje také ve venkovním prostředí.

Jakým způsobem zajišťujete ochranu vysokonapěťových pracovišť před neoprávněným vstupem?

U zákazníka s poptávkou zabezpečení vysokonapěťového pracoviště bylo potřeba zajistit, aby osoba používající vysokonapěťový tester byla v prostoru sama. Zde používáme logiku, pokud člověk v zóně není sám, není možné stroj spustit.

Vít Rašovský

Vít Rašovský, CEO společnosti

Jaké jsou největší výzvy, kterým čelíte při implementaci vašich řešení v průmyslových podnicích?

Náš bezpečnostní systém musí být kompatibilní s již existujícími technologiemi a infrastrukturou v podniku, proto je třeba nejprve porozumět standardům a lokálnímu prostředí, abychom zajistili všechny požadavky zákazníka. Jakékoliv takové výzvy pak řešíme před předáním v pilotním provozu.

Jakým způsobem plánujete dále rozvíjet technologie umělé inteligence ve vašich produktech?

Možností, kam naše řešení a produkty posouvat je nepřeberně. Do budoucna bychom chtěli rozvíjet možnosti práce s 3D obrazem, ale také schopnost rozpoznávání konkrétní pózy chráněné osoby. Nasnadě je i potenciální využití mimo oblast průmyslu například v oblasti drážní bezpečnosti apod.

Jaké máte plány do budoucna, pokud jde o expanzi na mezinárodní trhy?

Současně působíme primárně v Česku, právě ale prorážíme na německý a slovenský trh. Dále jsme letos rozjeli spolupráci se švýcarským partnerem a rýsují se další taková partnerství. Účastníme se také zahraničních veletrhů, letos jsme byli například součástí mezinárodního Hannover Messe.

Jakým způsobem zajišťujete dodržování a přítomnost osobních ochranných pomůcek pomocí vašich technologií?

Díky detekci pomůcek jako jsou helmy, vesty, brýle nebo třeba rukavice je možné kontrolovat jejich správné užívání v provozu, kde je to zrovna potřeba. V případě, že pomůcky chybí nebo nejsou používány správně, je možné adekvátním způsobem zareagovat. Mezi možné reakce patří upozornění, varovný akustický signál, deaktivace zdroje hluku, nevpuštění osoby do konkrétní oblasti nebo ponechání strojního zařízení neaktivní, dokud nejsou předepsané pomůcky v pořádku.

Můžete nám přiblížit, jakým způsobem vaše společnost spolupracuje s českými univerzitami a výzkumnými institucemi?

Mít přístup k nejnovějším výzkumům a technologiím je obecně klíčové k tomu, abychom mířili k technologické špičce. Pro shodu s legislativou spolupracujeme pravidelně s certifikačními autoritami. Pro adekvátní metodologie jsme v kontaktu s řadou průmyslových společností jak u nás, tak v zahraničí. A spolupráce s bezpečnostními experty nám přináší odbornost či nové perspektivy, jak se dívat na nejrůznější bezpečnostní výzvy v provozu podniků.

Ukázka systému Invanta

Jaké jsou vaše hlavní konkurenční výhody oproti jiným společnostem v oblasti průmyslové bezpečnosti?

Největší výhodou je schopnost senzoru rozpoznat co je člověk a co je materiál. Jsme tak schopni reagovat na to co se ve výrobě děje. Pokud například vysokozdvižný vozík nabírá materiál z výrobní linky, tak není třeba linku zbytečně zastavovat. Pokud ale obsluha z vozíku vystoupí a vstoupí osobně do nebezpečné zóny, tak systém reaguje okamžitým zastavením.

Nehlídáme jenom hraniční linii kolem stroje, ale celý vnitřní prostor. Také jak již bylo zmíněno, je to možnost využití ve venkovním prostředí. To je místo, kde tradiční systémy selhávají kvůli padajícímu listí, sněhu nebo létajícímu hmyzu.

Jakým způsobem ovlivňuje vaše řešení produktivitu a efektivitu práce ve výrobních podnicích?

Optimalizace tras pro paletovou logistiku je velmi žádaná. Například poskytujeme možnost vyšší kontroly AGV. Díky dostupnosti dat v reálném čase systém rozpozná, který materiál čeká na přepravu nebo volné pozice palet. Kromě eliminace zbytkových rizik provozu AGV tak dokážeme i optimalizovat i intralogistiku.

Více na webu: invanta.net

Jaká je budoucnost průmyslové bezpečnosti s umělou inteligencí? Zajímavý pohled přidává Vít Rašovský z Invanty

Views