Záblesk před očima – co dělat?
Typický den v dílně: Jiskry létají, kov žhne, oblouk jasně svítí. Najednou ucítíte krátké píchnutí v očích a ucuknete. Stačí chvilka neopatrnosti a už se to stalo – jasně zářící plazma vám s obrovskou intenzitou „zablesklo“ před očima.
Co se stalo?
Svařování v ochranném plynu vytváří intenzivní oblouk. Mezi svařovací elektrodu a svařenec je přivedeno elektrické napětí. Pokud je toto napětí dostatečně vysoké, ochranný plyn proudící ze svařovacího hořáku ionizuje a vytváří vodivé plazma
Toto plazma umožňuje tok elektrického proudu, který generuje oblouk. Uvolněné záření má extrémně vysokou energii a může způsobit bolestivé poškození nechráněných očí. Lékařský termín pro toto poškození je keratokonjunktivitis photoelectrica, v technickém žargonu také syndrom tzv. obloukového oka. Jedná se o akutní zánět rohovky a spojivky způsobený intenzivním UV zářením.
Z čeho se skládá elektrický oblouk?
Ionizované plazma obsahuje volně se pohybující záporně nabité elektrony, kladně nabité ionty a fotony – světelné částice, které uvolňují širokou škálu od viditelného světla až po ultrafialové (UV) a infračervené (IR) záření. Obsahuje také neionizované atomy neutrálního plynu a kovové páry, které se skládají z odpařených částic svařovací elektrody a svařence.
Sloupec oblouku dosahuje teplot mezi 3 700 a 15 700 stupni Celsia (4 000 až 16 000 kelvinů).
Typy světla a rizika;
Oblouk vyzařuje růzé typy záření, které pro zdraví svářečů představují různá rizika:
- Viditelné světlo může způsobovat oslnění, které zhoršuje zrak a ohrožuje bezpečnost práce.
- Infračervené (IR) záření se dostává do hlubších vrstev tkáně a může způsobit tepelé poškození.
- Ultrafialové (UV) záření je zvláště nebezpečné pro oči a kůži. Může poškodit oční rohovku a spojivku, způsobit popáleniny nebo rakovinu kůže.
Co dělat v případě syndromu obloukového oka?
Mnoho svářečů si myje oči sterilním fyziologickým roztokem a poté přikládá kapesníky namočené ve studeném mléce. Tento typ svépomoci je však naprosto kontraproduktivní, protože zvyšuje riziko vzniku zánětu.
„Radím vám, abyste se okamžitě obrátili na lékaře. Znám svářeče, kteří při svařování TIG těžce viděli, protože se léta dostatečně nechránili,“ zdůrazňuje Franz Bichler, školitel svařování ve společnosti Fronius International.
Ochranná opatření;
Aby se předešlo nehodám, svářeči by měli nosit vhodné kukly s UV filtry. Důležité jsou také certifikované ochranné svářečské zástěny, které chrání osoby v blízkosti svářečských prací.
Fronius Vizor 4000 Professional: Nabízí dokonalou ochranu a zajišťuje bezpečnější a efektivnější svařování.
Fronius Vizor Crystal: Technologie proti oslnění poskytuje jasný výhled a optimální ochranu.
Apel na společnosti;
Bezpečnost svářečů musí být prioritou. Společnosti mají povinnost chránit zaměstnance kvalitními ochrannými prostředky, pravidelným školením a přestávkami. Společnost Fronius nabízí osobní ochranné pracovní prostředky splňující nejvyšší bezpečnostní standardy.
Zdroj: FRONIUS Česká republika s.r.o.