Mladí svářeči z celé republiky soutěžili v Temelíně
Špičkové dovednosti, technická zručnost a zápal pro obor – to vše předvedli mladí svářeči z celé České republiky na speciální soutěži, která se konala přímo v Jaderné elektrárně Temelín. Rekordní účast 36 studentů z 18 středních odborných škol potvrdila rostoucí zájem o technické vzdělávání, konkrétně o obor svařování. Podle odborníků ze Skupiny ČEZ jde o směr, který má pro mladé skvělé profesní vyhlídky – zejména v oblasti jaderné energetiky.
Soutěžní klání probíhalo ve dvou kategoriích, přičemž úkolem soutěžících bylo spojit dva plechy v úhlech 90 a 180 stupňů, a to pokaždé jinou metodou svařování. Na každý svar měli účastníci 90 minut. Ti nejlepší se pak utkali i ve finále s technicky náročnějším zadáním.
„Nejen soutěž, ale i samotný svářečský obor začínají být mezi mladými stále oblíbenější. Letos jsme přivítali téměř dvojnásobek účastníků oproti prvnímu ročníku. Všichni ukázali výborné dovednosti, rozhodovaly jen drobné detaily,“ zhodnotil soutěž Zdeněk Čančura, ředitel útvaru Řízení kvality jaderných elektráren ČEZ.
Porotu tvořili zástupci ČEZ, odborné školy v Hněvkovicích a Českého svářečského ústavu. Hodnotili především kvalitu svarů – rovnoměrnost, přesnost úhlů, množství použitého materiálu i případné vady.
Zvláštní pozornost letos vzbudila účast vůbec první dívky v historii soutěže. Vendula Nádvorníková, studentka druhého ročníku SOU Nový Bydžov, se ke svařování dostala díky svému otci. „Svařování mě hodně baví – ve škole i doma. Podobné soutěže jsou skvělá zkušenost a do Temelína jsem se opravdu těšila,“ prozradila nadšeně.
Domácí atmosféru naopak zažil Radek Pecháček z prvního ročníku SOŠ a SOU Hněvkovice. „Kamarádi mě ke svařování přivedli a moc mě to chytlo. Chtěl bych jednou pracovat právě v Temelíně, ale ještě musím nabrat zkušenosti,“ uvedl.
Soutěž je součástí širšího úsilí Skupiny ČEZ podpořit zájem o technické obory a vychovávat novou generaci odborníků pro jadernou energetiku. Právě v Hněvkovicích vznikl specializovaný obor zaměřený na svařování pro energetiku – první svého druhu v České republice.
„Naše elektrárny Temelín a Dukovany chceme provozovat minimálně dalších 60 let. Potřebujeme odborníky nejen pro běžný provoz a údržbu, ale i pro investiční akce a nové projekty. Specializované obory a soutěže jako tato nám pomáhají tyto experty vychovat,“ doplňuje Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
V současnosti se na svářečské obory zaměřuje zhruba sedm desítek škol a učilišť po celé republice. A poptávka po jejich absolventech stále roste – nejen ze strany ČEZ, ale i od jeho dodavatelů.
Od začátku letošního roku vyrobila elektrárna Temelín 5,1 terawatthodin elektřiny. Spolu s Dukovany tvoří hlavní pilíř bezemisní výroby Skupiny ČEZ a přispívají k tomu, že se díky jaderné energetice nevypustí do ovzduší přibližně 20 milionů tun CO₂ ročně.
Zdroj; cez.cz
Zdroj foto; prominentsystems.cz